Dovoz ze statů mimo EU a z Velké Británie

03.08.2011 22:05

Dovoz ojetých aut z těchto zemí může být velmi problémový a nedoporučuje se. Důvodem je jejich odlišná technická vybavenost, která není v souladu s evropskými předpisy.

Například ojetá auta z USA se od evropských odlišují osvětlením (směrovky jsou červené barvy, což je v Evropě nepřípustné podobně, jako jiné přední obrysové svítilny). Nepřípustné jsou i zadní dvouvláknové světla a také odlišná geometrie světelného kužele předních světel. Majitel takového vozidla však může dostat dočasnou výjimku na šest měsíců a světla za ten čas vyměnit.
Prakticky nemožný je dovoz ojetých aut z Velké Británie s pravostranným řízením, které výjimku dostat nemohou.

Při dovozu ojetých aut ze zemí mimo EU třeba počítat s 10-procentním clem as stejnými poplatky jako v předchozích případech. Pokud jde o auto z mimoevropské produkce, clo můžete zaplatit v zemi EU, přes který vozidlo vstupuje do Unie, nebo v zemi, kde máte trvalé bydliště a kde jej chcete přihlásit k registraci.

Dovoz aut a clo
Původně, do 1. května 2004 (do rozšíření EU) bylo clo vyšší - 17, 1 procentní se poté snížilo na 10 procent. Clo, ať zaplatíte v zemi vstupu či doma, v členské zemi, tak zda tak končí v společné pokladny EU, odkud se přerozděluje pro jednotlivé země EU. Automobily vyrobené v členských státech EU nejsou zatíženy clem ani při individuálním ani při hromadném dovozu. V praxi to znamená, že pokud si koupíte například i auto japonské značky vyrobené v některé z členských zemí EU, nemusíte za jeho dovoz do jiné členské země zaplatit clo.