Koupě nového automobilu

03.08.2011 22:00

Koupě nového automobilu

První otázka, kterou si většina z nás klade je, zda koupit auto nové nebo ojeté. Ve většině případů je výhodnější koupit zachovalé ojeté auto jako auto nové. U nových vozidel totiž během prvních tří let prudce klesá jejich hodnota. Cena vozu se během této doby sníží o 30 - 40%. Takto výrazný pokles ceny auta nevyrovná ani záruka, kterou automobilky na nová auta poskytují. Taková záruka obvykle trvá od jednoho do dvou let.

 

Pro některé z nás koupě ojetého vozu nepřipadá v úvahu. Chceme auto, které voní novotou a mít klid na duši, že s autem nikdo špatně nezacházel a můžeme se spolehnout na jeho stoprocentní technický stav.

Výhody nového vozu:

    Nižší nároky na údržbu. Nové auto nebude prvních několik tisíc kilometrů potřebovat žádnou údržbu.Požaduje se pouze výměně oleje a olejového filtru, případně doladění motoru. Někteří výrobci dokonce provádějí zmíněnou údržbu v jejich režii. Během prvních let provozu obvykle nové auta nebudou potřebovat výměnu pneumatik, auto baterie, brzd a výfukového systému.
    Záruční doba. Výrobci poskytují výhodné záruční podmínky a to buď na počtu let nebo počet najetých kilometrů. Pokud něco není s vaším novým autem v řádu o všechno se postará výrobce nebo dealer, u kterého jste auto zakoupili.

Nevýhody koupě nového auta:

    Vyšší pořizovací cena a to hlavně co se týče poměru ceny a výbavy. Levnější model je obvykle v základní výbavě bez např. elektrických ovladačů oken a zrcátek, klimatizace a bezpečnostních prvků jako ABS, boční airbagy a pod.
    Pojistné sazby. Sazba v havarijním pojištění závisí nejen od pořizovací ceny vozu, ale také od značky auta.Sazby totiž kopírují nákladnost oprav (ceny náhradních dílů) ale například také "rating" značek v podsvětí.Proto majitelé aut, které se kradou více, mají těžší sny. Největší zájem mají zloději o německé značky.Nejméně se kradou japonské a korejské vozy, u nichž je i větší problém s pozměňováním výrobních čísel.
    Rychlý pokles hodnoty. U nových vozidel během prvních tří let prudce klesá jejich hodnota. Cena vozu se během této doby sníží o 30 - 40%